Новини

Емоционалната интелигентност се докосва до всички сфери на нашия живот

Емоционалната интелигентност се докосва до всички сфери на нашия живот

10 февруари 2019

Д-р Антонина Кардашева,, доктор на психологическите науки, основател на Фондация за развитие на Емоционалната интелигентност в България в студиото на Bloomberg Bulgaria TV (част втора)

Вижте част първа >>>

Коя е мерната единица за успех в управлението на емоциите. Какво означава да управляваш емоциите си (според най-добрия стандарт за емоционална интелигентност)?

Най-добрият стандарт за управление на емоциите в бизнес среда е самосъзнанието, знанието и умението да можеш да управляваш предизвикателствата в конфликтна ситуация. Да можеш като мениджър да управляваш различията, различните емоционални нагласи на служителите си, на екипа, с който работиш. Да можем да намериш подхода да мотивираш служителите, които биха искали да постигнат по-високи резултати, но имат съпротиви от това. Щастието и емпатията са компоненти на Емоционалната интелигентност. За да може да има бизнес резултати, би било добре този, който управлява екипа, да е наясно в какъв аспект може да предостави възможност на служителите да са щастливи, да усеща потребностите им; може да подпомогне изявата на емпатията в средата, в която работят служителите му; може да създаде процеси и екипни партньорства, в които да се оперира чрез Емоционална интелигентност. И неслучайно в бизнес план в България има доста фирми, една от които е моята, които предоставяме обучение на мениджърски екип за управление чрез Емоционална интелигентност.

Емпатията и щастието като компоненти на емоционалната интелигентност не са ли в колизия помежду си, не си ли противоречат? Аз разбирам емпатията като състрадание, начин, метод да умееш да влизаш в обувките на човека отсреща, от което той има най-голяма нужда, когато е потиснат и натоварен. В един момент, ако си твърде голям емпат, започваш да влачиш цялото световно тегло на плещите си. Това пък влиза в много остро противоречие с твоето усещане за щастие.

Има хора за които щастието, включва емпатията. Те са щастливи, когато са емпатийно ориентирани. Емпатийно-ориентираните хора би било добре да имат лимит – до каква степен биха могли да бъдат емпатийно-ориентирани в бизнес средата и до каква – не. Емпанията е лично убеждение, че трябва да помогнеш и да съпреживееш съттоянието на другия. В този аспект емпатията може да е и средство да комуникираме.

Що се отнася до щастието, то е субективно измерима величина и за да коментираме кои хора са щастливи и дали те са емоционално интелигентни, добре е първо да се формулира: Какво е щастието за самата личност? В последно време балансът между работа и личен живот се приема като мерна единица на щастието. Щастието има много параметри при измерването му - в работната среда, при умението да се балансира и управлява времето, в поемането на ангажименти, да балансираме до колко ние ще отделим време, за да съпреживяваме това, което другия има като трудности, или това време да го използваме за нашите ангажименти. В този аспект Емоционалната интелигентност се докосва до всички сфери на нашия живот, защото ние общуваме, ние комуникираме с тази среда през нашите емоции.

Продължава >>>