Новини

УДИВИТЕЛНАТА СИЛА НА ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ  В АДВОКАТСКАТА ПРОФЕСИЯ

УДИВИТЕЛНАТА СИЛА НА ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ В АДВОКАТСКАТА ПРОФЕСИЯ

25 март 2019

Адвокатите трябва да адаптират правните си услуги към пазарните условия и непрекъснато да измерват клиентската удовлетвореност. Те действат като „юридически предприемачи“, за да посрещат нарастващите очаквания на клиентите, които искат да получат „повече с по-малко“. Нужна е специализация на адвоката в отделни области на правото и едновременно с това разширяване на компетенциите му в други области на работата и живота, за да остане релевантен. Това са само някои от константите стресови фактори на правния живот.

Ежедневната среда на адвоката е динамична и конфликтна, с повишено  натоварване от нуждите и изискванията на техните клиенти. Атакувани са от многоканален информационен поток, които ако не бъде разумно управляван, може да доведе до емоционални „сривове“. Успешното предоставяне на холистични решения налага те умело и балансирано да управляват своите емоции, реакции и взаимоотношения до ниво, в което да подкрепят клиентите си, но едновременно с това да съхранят себе си. Адвокатите трябва да комбинират талант и умения за убедителни реторически изяви и поддържане на добра обратна връзка с участниците в комуникационния дискурс, който може да възприеме коренно различен облик веднъж при разговора с клиент, преживял трагедия, с внимателно изслушване и емпатия и втори път, когато правните аспекти на казуса трябва да бъдат „облечени“ в нормативни текстове и обективно и хладнокръвно представени на вниманието на съда.

Интересни проучвания показват, че ключът за по-добро обслужване на клиентите, креативност и висока резултатност в работата на адвокатите е развиване на емоционалната интелигентност. Усвояването на различните ѝ аспекти придава удивителна сила за постигане на успешен професионален и личен живот в контекста на адвокатската дейност.[1]

Множество специалисти са посветили време и усилия за изследване на емоционалната интелигентност. Темата е много обширна, но в най-схематичен вид емоционалната интелигентност може да се разглежда като измервател на способността на човек да идентифицира и управлява собственият си емоционален свят, както и да разпознава сигналите, които околните, съзнателно или не, изпращат.

Емоционалната интелигентност на хората подлежи на измерване с коефициента EQ. Проучвания установяват правопропорционалната връзка между нарастването на емоционалната интелигентност и увеличаването на приходите. Според изследване на Травис Брадбери [2] хора с високи нива на емоционална интелигентност печелят повече пари и техният годишен доход е по-висок средно със $29 000 в сравнение с хората с ниско EQ. Той допълва, че емоционалната интелигентност е силен показател за добро професионално представяне, като все още не е открита такава работа, в която доброто професионално представяне и заплатата да не са тясно свързани с емоционалната интелигентност.

Частни изследвания на емоционалната интелигентност на адвокати и обучаващи се юристи показва занижени нива на EQ като характеристика на професията. [3] Но EQ за разлика от познатия ни коефициент за интелигентност (IQ), не e постоянна величина и може да се надгражда и към това следва да бъдат насочени усилия на обучаващите институти чрез въвеждане на учебни курсове по темата, провеждане на отворени семинари, изобщо въвеждане на понятията на емоционалната интелигентност в речника на действащия юрист. Около това становище се обединяват изследователите в областта.

В България темата отскоро набира популярност, но учени от цял свят отдавна споделят резултатите от своите изследвания и творчески постижения в тази област. Това води до цялостна промяна в глобалните нагласи и тенденции. Според заключенията от доклада на Световния икономически форум до 2022 г. ще има значителна промяна в необходимите уменията на работната сила с нарастване търсенето на „човешки“ способности като аналитично мислене, активно учене, креативност, оригиналност, инициативност, емоционална интелигентност, социално въздействие и лидерство и др. [4]

Поради нарастващата значимост на темата в глобален мащаб 2019 година е обявена за година на емоционалната интелигентност. В израз на тази тенденция в България е учредена Фондация за развитие на емоционалната интелигентност с амбиция да бъде център за образование и обучение, развитие на лидерски и управленски компетентности, обмяна на информация и опит, както и реализиране на научни изследвания в областта на емоционалната интелигентност – виж повече на http://www.foundation-ei.com.

 

Информационни ресурси:

[1] American Bar Association - goo.gl/fpvG2R

[2] Травис Брадбери - автор на световния бестселър Emotional Intelligence 2.0 и на множество статии по темата, в които цитира проучванията си

[3] вж. Emotional Intelligence for Lawyer, Ronda Muir, ESQ; също Love Hate, and Other Emotional Interference in the Lawyer/Client Relationship, Marjorie A. Silver

[4] Доклад на Световния икономически форум // The Future of jobs, 2018 //

 

Уникална възможност за професионално развитие в областта на емоционалната интелигентност в България!

15 април 2019 г. - Първа международна конференция „Emotional Intelligence – Smart strategy for success“

16, 17, 18 април 2019 г. - Сертификационно професионално обучение

 

Адвокат Сениха Рюстем

Член на Консултативния съвет

на Фондация за развитие на емоционалната интелигентност

София