10 февруари 2019
Д-р Антонина Кардашева,, доктор на психологическите науки, основател на Фондация за развитие на Емоционалната интелигентност в България в студиото на Bloomberg Bulgaria TV (част първа)
Как се вписва понятието Емоционалната интелигентност в стратегиите за успешен бизнес? Винаги сме се занимавали с коефициент на интелигентност, сега модерният термин е Емоционална интелигентност – а това вече е нещо съвсем различно. От известно време Вие сте национален координатор на Международното общество за емоционална интелигентност – какво е това?
Международното общество за Емоционално интелигентност (ISEI) е образователна организация с нестопанска цел, която подкрепя и насърчава развитието на теорията, научните изследвания и професионалната практика на Емоционално интелигентност. Обществото се фокусира върху научнообосновани подходи за прилагане на Емоционалната интелигентност и свързаните с тях емоционални теории в различни професионални области (организационно развитие, бизнес, образование, медицина, терапия, подбор и оценкана персонала).
ISEI осигурява образование и разпространява информация до професионалната общност чрез международни конгреси, регионални конференции, работни срещи по сертификация, публикации и работа в мрежа. Чрез членство в обществото изследователи, учени и практици могат да насърчават и създават международни и междукултурни сътрудничества, посветени на напредъка на Емоционалната интелигентност в различни дисциплини и подкрепящи научноизследователската дейност в различни култури и страни.
В световен план в Американското общество по Емоционална интелигентност членуват създатели на методи за изследване на Емоционалната интелигентност като John D. Mayer преподавател в University of New Hampshire, Peter Salovey преподавател в Yale University, David Caruso основател и ръководител на EI Skills Group, Marc Brackett ръководител на Yale Center for Emotional Intelligence, Richard Roberts ръководител на Center for Innovative Assessments и много изследователи. Аз бях поканена да членувам в ISEI като български изследовател, тъй като през 2012 г. адаптирах, стандартизирах и верифицирах за България метода за изследване на Емоционалната интелигентност като личностна черта TEIQue. На конференция в Слования, 2018г. имах възможността на представя мои резултати от изследвания на Емоционалната интелигентност, които впечатлиха президента на ISEI, John Pellitteri преподавател в Queens College, City University of New York, USA. Като резултат получих официална поката от борда на ISEI да стана Национален координатор.
Това признание приех като възможност да популяризирам това знание, да допринеса за неговото развитие и, ако е възможно, да обединя в един общ план всички теоретици, практици, консултанти, мениджъри, които работят в тази област. Това бе поводът да се учреди „Фондация за развитие на емоционалната интелигентност“ в България, чиято първа дейност ще е организиране на две значими събития в Седмица на Емоционалната интелигентност 15.04 – 18.04.2019 – Първа международна конференция на тема „Емоционалната интелигентност – смарт стратегия за успех“ на 15.04.2019 и Сертификационно обучение за професионалисти на две нива в периода от 16.04 – 18.04.2019.
Какво се съдържа като понятие в емоционалната интелигентност? Какво представлява? Какви са разликите с коефициента на интелигентност или с емпатията? Има ли знак за равенство между емоционална интелигентност и щастие?
Най-общо – Емоционалната интелигентност е знанието за начина, по който оперираме с нашите емоции. Терминологично, Емоционална интелигентност може да се разгледа в два аспекта. Неслучайно в началото казах, че теоретиците от парадигмата на Емоционалната интелигентност като личностна черта, смятат, че това е комбинация от наши личностни характеристики, качества, черти, които ние унаследяваме и по които се различаваме. Има много данни от изследвания, доказващи наследствения характер на Емоционалната интелигентност като личностна черта – провеждат се изследвания в семейства с близнаци, проследява се генетичното наследяване и при едните, и при другите.
Личностните черти по същество се отнасят до нашите възприятия за емоционалния ни свят. Затова теорията за Емоционалната интелигентност е свързана с теорията за индивидуалните различия. Всички ние се различаваме по емоционалните си реакции заради индивидуалните си различия на чертите. Тези наши черти или качества като оптимистичност, асертивност, адаптивност, стресоустойчивост, общителност и др., ни дадат възможност да се възприемем като способни да управляваме емоциите си, да комуникираме балансирано, да сме стресоустойчиви, да имаме добра адаптивност, да се самомотивираме, да имаме добра, висока самооценка, самосъзнание.
Другата парадигма, през която се обяснява, че Емоционалната интелигентност е комбинация от способности или умения. Привържениците - екипи на много американските изследователи, приемат че тези способности можем да развием след раждането в социалния контекст. Според тях нашите умения да възприемаме емоции, да фасилитираме мислите си, да разбираме и управляваме емоциите си се нарича Емоционална интелигентност.
Разликата в двете парадигми не е значима. Различията са основно в методологично-изследователски план. Какво имам предвид? Изследователите на Емоционална интелигентност като личностна черта са създали метод TEIQue, който изследва личността и нейните характеристики, чрез личностни въпросници за самооценка, докато другата група изследователи, изследващи Емоционалната интелигентност като вид способност, напр. метода MSCEIT измерва постижения, а не самовъзприятия. Чисто в емпиричен план това има значение – предвид въпросниците, предвид скалите, предвид резултатите и тяхната интерпретация. Хубаво е да кажем, че в тези два изследователски плана изследователите могат да се обединяват и да постигнат значими резултати, които могат да са изключително полезни за приложимостта им в бизнеса.